اگر میخواهی کسب و کارت حسابی بچرخه باید روی خودت سرمایه گذاری کنی

اگر میخواهی کسب وکارت حسابی بچرخه باید روی خودت سرمایه گذاری کنی

اهداف آموزش این محتوا:

خود سازی

خودسازی در قالب تقویت توان جسمی، علمی، روحی و ایمانی انجام می‌پذیرد. هر چه فرد در این زمینه‌ها موفق تر باشد کارایی او بیشتر خواهد بود. کسی که در اثر خودسازی بتواند خود را همیشه در محضر خداوند احساس کند همواره سعی خواهد داشت از هوای نفس دوری جسته، در راه خدا قدم بردارد. بی شک چنین شخصی تلاش خواهد نمود تا کار مفید و شرافتمندانه ای را برای خود انتخاب نماید. کارآفرینان خودساخته ای که برای عزت و سربلندی خود و کشور در زمینه‌های اقتصادی تلاش پر ثمری دارند بی شک نزد خداوند از پاداش بالایی برخوردار می‌باشند.

شما که تصمیم جدی دارید برای زندگی خود شغل شرافتمندانه با اهداف مشخصی را دنبال کنید شغلی را انتخاب کنید که با روحیه و علائق شما سازگاری داشته باشد. برای انجام هر کار احتیاج به خودسازی و آمادگی نسبی است. برای این منظور لازم است ابتدا استعدادهای خود را بشناسید زیرا توان و قدرت شما به ویژگی‌های شما بستگی دارد.

دقت کنید نوع و اندازه واحد تولیدی و یا خدماتی که برای خود انتخاب می‌کنید با توان مالی و تخصصی شما سنخیت داشته باشد. برای ارزیابی بهتر خود می‌توانید به نمره کلی فهرست صفات و خصوصیات (ضمیمه جلسه قبل) که برای خود بدست آورده‌اید توجه کنید و برای آن دسته از صفات و خصوصیات خود که فکر می‌کنید برای شروع و اداره یک کسب و کار از اهمیت زیادی برخوردارند ارزیابی مجدد کنید و برای بهبود هر یک برنامه ای را تنظیم نمایید. توجه داشته باشید که غالب ویژگی‌های شما قابل پرورش و توسعه می‌باشند.

برای پروش نقاط قوت و کاستن نقاط ضعف خود ابتدا سعی کنید آنچنان که هستید خود را شناخته و آن گونه که هستید خود را بپذیرید. سپس برای هر یک از ویژگی‌ها هدف مشخص و قابل حصولی را در نظر بگیرید زیرا هدف شناسی، خود یک هنر است. اهدافی را برای خود انتخاب کنید که برایتان بیشتر اهمیت دارد و به خوبی بتوانید با امکانات در دسترس از عهده آن برآیید.

یکی از خصوصیات فرد کارآفرین در عین اعتقاد و احترام به آرمان‌ها و ارزش‌ها، واقع نگری است. آرمان‌ها و اهداف ایده آل غیر قابل دسترس برای کارآفرینان مطلوب نیست و حتی نتیجه قابل قبول، بهتر از نتیجه بی عیب و نقص است. اگر کسی بخواهد هدفی را با نتیجه کامل و عاری از نقص بدست آورد ممکن است هرگز به آن نرسد و تنها خود را از رشد و تکامل بازدارد و وقت خود را از دست بدهد.

بعضی از اهداف ممکن است برای عده ای قابل حصول و برای عده دیگر غیرقابل حصول باشد زیرا انگیزه‌ها و توانمندی‌ها متفاوت است. هیچ دو نفری مانند یکدیگر نیستند. افراد با تجربه‌ها و انگیزه‌های متفاوتی که دارند در موقعیت‌های مختلف زندگی به سر می‌برند که در نتیجه اهداف متفاوتی را دنبال می‌نمایند.

هنگام برنامه ریزی برای خودسازی ابتدا سعی کنید ویژگی‌های خود را تا حد ممکن شناخته، نقاط قوت و ضعف خود را تعیین کنید. سپس اموری را که خود می‌توانید تغییر دهید و مواردی که دستیابی به آن برای شما در حال حاضر امکان پذیر نمی‌باشد به طور واقع بینانه مشخص نمایید. تجربیات و وضعیت گذشته نیز می‌تواند برای درک وضع موجود کمک خوبی برای شما باشد.

هر کارآفرین برای خود اهداف و انتظارات روشنی دارد. هر چه عناوین مندرج در فهرست صفات و خصوصیات کارآفرینی برای شما مشخص تر باشد امکان دسترسی به آن برای شما راحت تر می‌شود و با تقریب قابل قبولی می‌توانید نوع و اندازه بنگاه اقتصادی یا کسب وکار خود را مشخص نمایید.

برای این که بهتر بتوانید به ابعاد و خصوصیات و ویژگی‌های خود پی ببرید و ابعاد وسیع توانمندی‌های خود را بهتر درک کنید از بین عناوین مندرج در جدول فهرست صفات و خصوصیات کارآفرینان با توجه به فرصت و توان خود چندین عنوان را که برای شما از اولویت بیشتری برخوردار است مطابق جدول نمونه برنامه ریزی برای خودسازی فهرست نمایید. در ضمن می‌توانید هر عنوان را به چند عنوان فرعی مستقل تقسیم بندی نموده، یا عناوین دیگری هم که احیانا در فهرست صفات و خصوصیات کارآفرین نیامده است به فهرست خود اضافه نمایید.

اهمیت اراده در خودسازی

همیشه این را بدانید که تغییر هرگز به آسانی میسر نمی‌شود بخصوص اگر بعضی از خصوصیات، ریشه عمیق تربیتی داشته باشد، اما تغییر در رفتار یک امر شدنی است. این مه‌ترین باوری است که یک کارآفرین باید به آن اعتقاد و ایمان داشته باشد. مسلم بدانید که هر تغییر با مقاومت روبرو خواهد شد. اگر دست خود را در هوا هم تکان بدهید با نیروی مقاومت هوا روبرو می‌شوید. وقتی مقاومتی احساس نمی‌کنید که دست شما ساکن باشد، این نظام خلقت است. به عبارت دیگر تغییر نتیجه پیروزی بر مقاومت است. مقاومت‌ها ممکن است جسمی و فیزیکی و یا آن که روحی و روانی باشند. تکامل انسان با تغییر انجام می‌شود و میزان تغییر به میزان عزم و اراده بستگی دارد. پس تصمیم گیری برای هر تغییر، برنامه خاص خود را می‌طلبد.

نیروی اراده می‌تواند فکر را تحت فرمان و تسلط خود قرار دهد. برای این که بتوانید فکرتان را به راهی که می‌خواهید متوجه سازید فقط کمی تمرین لازم است. توجهی که توام با اراده و از روی عقل و منطق باشد می‌تواند روح و فکر را تحت نظام معینی به درجات عالی و به مرحله بالایی برساند. آنگاه احساسات نامناسب و افکار ناشایست به بیرون از شعور رانده می‌شوند و کمال نسبی جای آن‌ها را می‌گیرد. این موفقیت نتیجه نظم و ترتیب است.

هر کسب و کار تازه ای که شروع می‌کنید به تجربیاتی دست می‌یابید که هرگز انتظار دستیابی به آن را از قبل نداشته‌اید که خود باعث تغییر در رفتار و اندیشه می‌شود. در راه رسیدن به هر هدف می‌توانید به شهامت و اراده قوی تری دست یابد و بر قدرت تحمل خود در برابر واقعیات بیفزایید. انضباط فردی را جدی بگیرید و برای افزایش توان و طاقت خود اعم از جسمی و روحی برنامه ریزی داشته باشید. سعی کنید اعتماد به نفس را در خود بیشتر کنید. در این راه ممکن است به تمام اهداف خود نرسید اما آنچه که به دست می‌آورید بسیار مهم است.

خودسازی برای تحمل مشکلات

به عنوان کارآفرین هنگام برنامه ریزی برای رسیدن به یک هدف لازم است نحوه عملکرد هر چیزی را در عالم خلقت به خاطر بسپارید. طبق قوانین فیزیکی هیچ چیز در یک مسیر بدون اصطکاک و مشکل حرکت نمی‌کند و ممکن است شما هم به پیچ و خم‌هایی برخورد نمایید که بعضا به سمت عقب چرخش داشته باشید اگر هدف را گم نکنید و به سمت هدف مسیر خود را اصلاح کنید حرکت شما در این راه هر چه باشد پیشرفت تلقی می‌گردد.

ترس، دشمن کارآفرین‌ها

کشنده‌ترین نیروی که شور و شوق و امید به زندگی را از بین می‌برد ترس است. ترس بر خلاف شجاعت، سجایای اخلاقی را ضعیف می‌کند، پشتکار و مقاومت را درهم می‌شکند، سبب بیماری‌های روانی و جسمی فراوانی می‌شود. ترس مانع موفقیت در کارها شده، زندگی را تلخ می‌کند. ترس انسان را از نظر روحی ضعیف می‌کند، دشمن سعادت در دوران جوانی و رفیق وحشت آور در روزگار پیری است. نشاط و خوشحالی از آدم ترسو فرار می‌کند. شادی با ترس هیچ گاه یکجا جمع نمی‌شود.

در عوض شجاعت و بی باکی هر غیرممکنی را ممکن می‌سازد. شور و نشاط را به ارمغان می‌آورد. در میدان کسب و کار هم شجاعت توام با دور اندیشی و تدبیر رمز موفقیت کارآفرین‌ها است.

برای مبارزه با ترس، تسلط بر نفس لازم است. دستیابی به روش‌های تسلط بر نفس عالی‌ترین روش زندگی است اگر در آغاز هم مایل به انجام آن نباشید با عزمی راسخ خود را مجبور و مکلف کنید. تا زمانی که به خصایص اخلاقی منفی مسلط نشوید نمی‌توانید در کارهایتان موفق شوید.

امید، عامل موفقیت کارآفرین

اگر شما با توکل به خداوند، به خود بگویید:

«من موفق می‌شوم، با تمام امکاناتی که دارم این کار را انجام می‌دهم، هر چه وقت لازم باشد صرف این کار می‌کنم، تا آنجا که کشش داشته باشم یاد می‌گیرم، هر قدر که لازم باشد در حد توان، خود را تغییر می‌دهم، در این صورت موفقیت شما حتمی است زیرا هر کس نتیجه سعی خود را می‌بیند»

به هر حال مهم نیست که از کجا و از چه سطحی شروع می‌کنید مهم آن است که چگونه آغاز می‌کنید و می‌خواهید به کجا برسید

شاید این سوال براتون پیش آممده است که چرا افراد کارآفرین با این همه سختی باز هم تسلیم نشدند و مسیر را ادامه دادنn

دوستانی که این مقاله را مطالعه کردند مطالب زیر را هم دوست داشتند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 16 =