چگونه آینده کسب و کارمان را پیش بینی کنیم حتی اگر تا امروز نسبت به آینده خوشبین نباشیم؟

شاید برای تو هم این سوال پیش آمده باشد: که چرا بعضی افراد در زندگی، کسب و کار و روابط اجتماعی و… همیشه موفق اند و مشکلات زندگی آن ها را غافلگیر نمی کند یعنی به جای اینکه زندگی آنها را مدیریت کند آنها زندگی شخصی و کاری را به خوبی مدیریت می کنند. (قدرت پیش بینی آینده)

در عوض بیشتر افراد جامعه همیشه در مشکلات غوطه می خورند و در زمان مشکلات و بحران ها نمی توانند شرایط را به نفع خودشان تغییر دهند مثلا در بحران های مالی سال های 91 و 97 نزدیک به 90 درصد ایرانی ها حداقل 50 درصد دارایی خود را از دست دادند.

بخوانید: چگونه مواظب دارایی خود باشیم


پلن اول:

اگر نگاهی به 10 سال گذشته داشته باشی متوجه می شوید که:

 • خانواده ها فقیرتر شده اند.
 • تعداد بیکاران چند برابر گذشته است.
 • اوضاع مالی و رفاهی مردم افتضاح است.
 • آمار مهاجرین چند برابر گذشته است.
 • ورشکستگی بنگاه های تولیدی و توزیعی بیداد می کند.
 • کارمندان و کارگران شرایط مالی نابسامانی دارند.
 • و …


پلن دوم:


در عوض عده کمی را می بینید که:

 • نسبت به گذشته ثروتمندتر شده اند.
 • نسبت به گذشته از تخصص ومهارت بالاتری برخوردار شده اند
 • نه تنها فقیر نشده اند بلکه دارایی شان چند برابر شده است.
 • ظاهری بشاش و سرخوش دارند و با دم شان گردو می شکنند.
 • ضمنا برای جامعه مفیدند و تولید ثروت کرده اند.


پلن سوم:


در این شرایط تو فقط 2 راه در پیش رو داری:

الف) می توانی این افراد را:

 • زالوصفت ودزد بنامی
 • ماشین خوشگل و مدل بالای آن ها خط خطی کنی
 • در کوچه و خیابان فحش و ناسزا نثارشان کنی
 • آن ها را عامل بدبختی خودت و جامعه بدانی
 • آرزو کنی ای کاش قدرتی داشتی و همه آن ها را به چوخه اعدام محکوم می کردی


ب) یا اینکه می توانی یک تلنگری به سلول های مغزت بزنی و ازش بپرسی:

 • چرا این تعداد کم جامعه سرخوش و امیدوارند و بقیه خسته و فرتوت!
 • چرا این تعداد کم اگر زمین هم بخورند فقیر نمی شود و دوباره رشد می کنند!
 • این افراد چه مهارت هایی دارند که با دیگران فرق دارند!
 • چه کار باید کرد تا مثل این افراد سرخوش و سربلند گشت!
 • من چگونه می توانم از این شرایط بدبختی و غافلگیری به سرخوشی و ثروتمندی برسم؟


پلن چهارم:

ایمان دارم که جزو گروه اول نیستی و الا در همان 2 خط اول مقاله و سایت را ترک می کردی و دنبال خط میانبر و یا معجزه ای بودی که از این مخمصه نجاتت دهد. خیلی خوشحالم که اینجا هستی و به خودت و من انرژی و قوت قلب می دهی برای تلاش و یادگیری هوشمندانه.

اگر خواهان رشد و پیشرفت همیشگی هستی باید مهارت های مورد نیاز قرن 21 را در وجودت ایجاد کنی.  یادگیری و هماهنگی روح و جسمت با این مهارت ها نیاز به زمان دارد برای اینکه در این مهارت ها قوی و حرفه ای شوی راهی نیست جز تمرین ذهنی و عملی و به کار بردن آن ها در زندگی شخصی و کسب و کار…


چه باید کرد؟

اگر زندگی نامه کارآفرینان، نخبگان و رهبران کسب وکار را مطالعه کنید متوجه می شوید که علیرغم مهارت های زیادی که دارند در 2 مهارت فوق العاده قوی هستند  و همین 2 مهارت آن ها را از سایر افراد جامعه جدا می کند.

مهارت های اصل « میل به پیشرفت همیشگی » و اصل « توانایی درک پیش بینی آینده» از مهمترین توانایی های افراد موفق و تاثیرگذار است.

در این مقاله به موضوع اصل میل به پیشرفت همیشگی وارد نمی شوم و در مقاله ای جدا بررسی می شود.

قدرت پیش بینی آینده

چرا رهبران سیاسی، کارآفرینان بزرگ، اسطوره های ورزشی و مخترعین بزرگ به این مرحله از رشد رسیدند. آیا از هوش و توانایی برخوردار بودند؟ توانایی خاصی داشتند که توانستند در زمان حضورشان بیشترین تاثیر را بر دیگران داشته باشند؟

مسلما آن ها توانایی های زیادی داشته اند ولی مهارت « درک قدرت پیش بینی آینده » عامل اصلی موفقیت آنها بوده است.

 بیل گیتس دانشگاه هاروارد را رها کرد زیرا می دانست که در آینده نزدیک فناوری it جهان را دگرگون خواهد کرد. استیو جابز با توانایی آینده بینی که داشت اپل را پایه ریزی کرد و به دنبال تیم نوآفرین خود راه افتاد چنان که به مدیرعامل وقت کوکاکولا می گوید : « می خواهی تا آخر عمرت آب و شکر را بسته بندی کنی… بیا با هم دنیا را تغییر دهیم. »

شکست در ازدواج، کسب وکار، کنکور، روابط اجتماعی و عاطفی به خاطر مسائل اقتصادی و یا بد شدن آدم ها اتفاق نمی افتد بلکه به این علت است که این افراد در توانایی آینده بینی مشکل دارند.

اگر به زندگی امروز مردم نگاه کنی متوجه مشکلات زیاد آن ها می شوی کافیست سری به راهروهای دادگاه ها بزنی فوج عظیمی از مردم را می بینی در صف رسیدگی پرونده نشسته اند معمولا 90 درصد این پرونده ها مربوط به طلاق، کلاهبرداری و کتک کاری است.


«سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری در همایش سراسری قوه قضاییه که
در سالن اجلاس سران با حضور سران سه قوه برگزار شد، گفت:
 سالیانه ۱۶ میلیون پرونده وارد دستگاه قضایی می‌شود»


معمولاعلت این مشکلات را در بیکاری، فقر، بیماری و… می دانند ولی اگر بخواهیم مسئله را اساسی بررسی کنیم باید بگوییم علت اصلی اینست که: جامعه امروز ما درکی از تغییرات شدید ندارند و به همین دلیل  بیشتر انتخاب ها و اقدامات روزانه آنها بر اساس باورهای ادراکی و ذهن آن هاست تا درک شرایط امروز جامعه ایران.

مثلا هنوز بیشتر مردان دوست دارند وقتی از بیرون به منزل می آید خانمش برایش سفره را پهن کند و از طرفی خانم سرکار است وقتی به منزل بر می گردد انتظار دارد که همسرش همراه با او در کار خانه کمکش کند… در اینجا مرد در چارچوب ادراکی گذشته خودش مانده و از سویی زن در حقوق تازه درک کرده خودش است و زیر بار زندگی قبلی نمی رود.

جوان ایرانی درس می خواند که یک شغل دولتی آماده با امنیت آینده پیدا کند ولی در واقعیت چنین چیزی وجود ندارد زیرا دوره استخدام فله ای دولتی تمام شده ولی جوان ایرانی این تغییر را درک نکرده است.

تو جامعه ما سرهم کلاه گذاشتن مد شده ولی علت اصلی اش بد شدن آدما و دزد بودن آن ها نیست مشکل دوباره بر می گردد به درک نکردن تغییرات مالی و اقتصادی…

در دهه 60 تا 80 اگرفردی یک مکان خوب شهر را اجاره می کرد، مشتری بدون نیاز به تبلیغات و هزینه بازاریابی با پای خودش می آمد نیازش را خرید می کرد و فروشنده هم سود خوبی می کرد .

فروشنده حداقل سالانه سودی معادل 40 درصد داشت که اجاره و هزینه های فروشگاه به 20 درصد هم نمی رسید یعنی سر انگشتی طرف 30 الی 25 درصد سود سالانه داشت.

با تغییراتی که در دهه 90 افتاد دیگه مغازه داری به این سبک جواب نمی دهد زیرا هزینه های فروشگاه و اجاره بیش از 30 درصد فروش سالانه است.

از طرفی فروشگاه های آنلاین 10درصد اجناس را ارزان تر به دست مشتری می رسانند  اینجاست که فروشگاه سنتی مجبور به ضرر می شود و از رقابت عقب می افتد. در نتیجه چک اش برگشت می خورد و در بازار به عنوان فردی بد حساب و اگر ادامه پیدا کند کلاهبردار شناخته می شود.

در صورتی که اگر شناختی از تغییرات جامعه داشت و متوجه تغییرات شدید سلیقه مشتری، تکنولوژی و شیوه بازاریابی می شد خیلی زود متوجه  ضعف سیستم کسب و کارش می شد

عده ای از کارشناسان معتقدند خانواده های ایرانی نسبت به گذشته فقیرتر شده اند و در علت یابی آن مسئله را به تحریم و تورم ربط می دهند هر چند این دلایل  تاثیر گذار است ولی علت اصلی بر می گردد به درک تغییرات و بی توجهی به آینده!

خانواده ایرانی اگر تغییرات جدید را درک کرده بود جلو ریخت و پاش هایی که در مراسمات عروسی، عزاداری و مهمانی ها انجام می داد را می گرفت.

زیرا می دانست که این اطوارها مال دنیای گذشته است و در این عصر جوابگو نیست…

چقدر جالب است خانواده ایرانی حداقل 200 میلیون تومان هزینه ریخت و پاش های عروسی می کند ولی عروس داماد در یک خانه اجاره ای زندگی را شروع می کنند در صورتی که با 200 میلیون سرمایه می شود صاحب یک آپارتمان نقلی شد و از اجاره نشینی نجات پیدا کرد.


« بدون اغراق می توان گفت قدرت پیش بینی آینده اوج توانمندی هاست. می دانید چرا؟ برای اینکه با دارا بودن توانایی ساده ی گره گشایی از مشکلات خیلی راحت تر می توان به موفقیت رسید. در واقع همین توانایی است که کیفیت زندگی هر کس را تعیین می کند، زیرا بدون وجود مشکل یا مساله، همه چیز بطور طبیعی به خوبی پیش می رود. اما هرگاه مشکلی از راه برسد، سطح موفقیت ما به این بستگی خواهد داشت که با چه سرعت، به چه آسانی و با چه ظرافتی مسائل، مشکلات و موانعی را که سر راهمان قرار می گیرد از پیش رو بر داریم »


چگونه پیش بینی آینده را به مهارت اولم تبدیل کنم

من چگونه می توانم آینده بین شوم؟

 چگونه می توانم تغییرات را درک کنم و آن ها را به فرصت تبدیل کنم؟

اولین گام برای درک تغییرات آینده باید باورها و چارچوب هایی که برای خودت ساختی را تغییر دهی یعنی ابتدا بدانی که تغییرات یک مسئله همیشگی است  و اگر پذیرای آن باشیم به سود ماست.


5 راه حل برای مهارت آینده بینی:

1) در دام الگوهای ادراکی خود نیفتید: هر فردی برای خود باورهایی دارد که فکر می کند درست است به طوری که اگر با این باورها مخالفت شود برخورد می کند و به هیچ وجه قبول نخواهد کرد.


الگو ادراکی هایی چون:

 • بهترین سرمایه گذاری خرید ملک است.
 • کارمند دولت شدن یک عمر راحتی و امنیت شغلی دارد.
 • دانشگاه بهترین فرصت زندگی ات است.
 • سرمایه گذاری در اروپا و آمریکا گنج است.
 • پول ، پول می آورد.
 • خانه کلنگی ات را به مجتمع چند واحدی تبدیل کن.
 • و …

حالا اگر فردی با دلایل محکم و علمی ثابت کند که تمام الگوها و باورهای بالا اشتباه است و امروزه جواب نمی دهد شما چه واکنش نشان خواهی داد.


1) باید نترسیم و باورهایی که دیگران به خورد ما داده اند و جز وجود ما شده است را مورد سوال و ارزیابی قرار دهیم. اگر جرات این کار را پیدا کردی اولین گام را برای مهارت پیش بینی آینده برداشته ای.


2) باورهای نو را در خودتان به وجود آورید: خیال پردازی و رویابافی به این باورها شکل می دهد نترسید در حوزه کاری خود و حتی زندگی شخصی خود رویاپردازی کنید و دنبال رویاهای ناب باشید و گاها فیلم های آینده بینی را ببینید… این کار ذهن شما را برای تغییرات آماده می کند.


3) تفکرات خطی خود را دورانی کنید: یانگ در زمینه تکامل شخصیتی معتقد است که رشد فردی مرحله به مرحله در یک مسیر مستقیم نیست بلکه این چرخه تکاملی گام به گام و حالت دورانی دارد.


اینکه ما فکر کنیم چون قبلا این اتفاق افتاده پس در آینده هم خواهد افتاد یک مانع بزرگ در زندگی خواهد بود بیشتر بازنده های 10 سال اخیر بازار بورس و ارز و مسکن همین گروه هستند که بعضی مواقع تمام دار و ندار خود را از دست دادند.


بنابراین برای ایجاد تغییر و دگرگونی در زندگی و کسب و کار باید به جای اینکه تفکر خطی و یکنواخت داشته باشیم به تفکر چرخه ای عادت کنیم.


باید تمرین کنیم تا یاد بگیریم چرخه ای و خلاق بیندیشیم و از خیالات خطی دوری کنیم اگر عادت به تفکر چرخه ای و خلاقه بکنید شک نکنید که برنده همیشگی زندگی و کاری خواهید بود.


4) تابو شکن باش و سوال کن آن هم سوالات سخت سخت؟


بجای انتقاد از دولت، دوستان، کارگران و کارمندانت، از خودت انتقاد کن. خودت را به چالش بکش. نترس هر روز و هر هفته و همیشه خودت را ارزیابی کن…


سبک زندگی ات، رشد کسب و کارت و میزان رابطه با همسرت و… همه و همه را به چالش بکش حتی بخودت نمره بده اگر مردد شدی، جا نزن برنامه و نقشه اصلاح خودت را بنویس.


در مجموع باید از دام الگوهای ادراکی نجات پیدا کنی و جستجوگر راه امکانات گوناگون باشی، یادگیری و به کاربستن فناوری را در الویت کسب و کارت قرار دهی.
شناخت نیاز افراد و نیاز بازار از رکن اساسی هر کسب و کاری است بدون شناخت نیاز مردم، قادر نخواهی بود نوآوری و آینده بینی کنی اگر شناختت نسبت به مردم زیاد شد ایده های ناب و ثروت آفرینی به سراغت خواهد آمد.

کار عملی:

1) چند نمونه از الگوهای ادراکی خود را بنویسید و مشخص کنید که این الگوها باعث رشد و توسعه کسب و کارت هستند یا باعث عقب ماندگی؟

2) به کدام الگوهای جدید نیاز داری تا باعث تغییر اساسی در کسب و کارت شود؟ ( الگو را مشخص کنید )

3) اگر بخواهی در کسب و کارت دست به خانه تکانی بزنی ( تابو شکنی کنی ) چه اقدام انجام می دهی؟

 ابراهیم اسدی بازاریاب و توسعه دهنده کسب وکار

ابراهیم اسدی
مشتری همیشه وجود دارد، چه بازار سنتی باشه چه بازار آنلاین. مهم اینه که دیده شوی.
کمک می کنم تا با درست دیده شدن در بین بازار، حرف اول را در حوزه کسب و کارت بزنی.

عزیزانی که این مقاله را خواندند، مطالب زیر را دوست داشتند

No post found!


0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *