چیکار کنید تا در کسب وکارتان چک برگشتی نداشته باشید

چیکار کنید تا در کسب وکارتان چک برگشتی نداشته باشید

میزان افزایش چک‌های برگشتی روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود ( میانگین چک برگشتی در سال 97 ماهانه یک میلیون و پانصد هزار بوده است ) و همین آمار وحشتناک، موجب نگرانی فعالین اقتصادی شده است بخصوص فعالینی که حجم زیادی از فروششان مدت‌دار است.

در زمینه میزان میانگین چک برگشتی در بازار نظرها متفاوت است بعضی معتقد به حداقل 10درصدند عده‌ای هم به 25 و 30 درصد اشاره دارند. ولی واقعیت اینست که معدل چک برگشتی درصدی نیست بلکه بستگی به شرایط اقتصادی کشور و بازار  دارد.  امروز که اوضاع اقتصادی خوب نیست معدل چک برگشتی باید صفر باشد!

دلیل صفر بودنش هم مشخص و شفاف است. چرا؟ چون شما محصول یا خدماتی را به فردی ارائه دادی و در عوضش چک گرفتی یعنی بجای این که مبلغ را نقد دریافت کنی  مدتی شده برای 1 الی  4 ماه، حالا اگر در 4 ماه نقد نشه هیچ توجیهی نداره چون اصل سرمایه و سود حاصله در حال از بین رفتن است.

شما چی! شما با این مسئله چگونه برخورد می کنید؟ آیا تا حالا از خودتان پرسیدید که چیکار کنم تا چک برگشتی نداشته باشم؟ آیا نسیه و مدت‌دار کار کنم یا نقد؟

البته این سوال‌ها این روزها دغدغه همه است چون افزایش قیمت محصولات و خدمات از یک طرف و از طرفی نوسانی بودن قیمت‌ها باعث شده بسیاری از معاملات مدت‌دار نقد شوندگی کمتری داشته باشند و اینجاست که عامل بقا در بازار از سوددهی بالا توجیه پذیرتر باشد.

4 روش برای کم کردن چک برگشتی مشتریان

الف)فروش نقدی را بیشتر کنید

ب) نقد کردن چک‌های برگشتی از طریق  قانونی

ج) جذب مشتریان جدید به جای مشتریان بدحساب و مدت‌دار

ی) اعتبارسنجی مشتریان از طریق سیستم بانکی و  موسسات اعتبارسنجی

الف) فروش نقدی را بیشتر کنید:

– با مشتریان گفتگوی حضوری و غیر حضوری داشته باشید: در این گفتگو استراتژی خودتان را به آن‌ها گوشزد کنید و بگویید که هیات مدیره تصمیم بر کاهش معاملات مدت‌دار گرفته، و از این به بعد معاملات 6 ماهه نداریم و معاملات 6 ماهه و 4 ماهه به 3 ماهه و معاملات 3 ماهه به 2 ماهه و 2 ماهه به 1 ماهه تبدیل می شود.

-تا می توانید نقد خریدن را وسوسه‌انگیز و جذاب کنید: با دادن امتیازات متنوع سعی کنید نقد خریدن را در بین مشتریان جذاب کنید:

 • میزان درصد تخفیف را افزایش دهید: معمولا تخفیف خرده فروشی 15 الی 25 درصد است ( البته بستگی به محصول، قیمت و نیاز بازار دارد) ولی شما اگر میزان تخفیف را 2 الی 5 درصد افزایش  دهید مشتری  سر کیسه را شل خواهد کرد.
 • علاوه بر تخفیف خوب، اشانتیون بدهید: سقف فروش و شفارش تعیین کنید مثلا اگر مشتری تا امروز سقف فاکتورش 10 میلیون تومان است پیشنهاد بدهید که اگر فاکتور بعدیتون 15 میلیون شود تخفیف بیشتری خواهید گرفت بعلاوه در ازای 2 جین 1 عدد اشانتیون خواهید گرفت.
 • تخفیف غیر منتظره ای به عنوان پاداش بدهید: به‌جای دادن هدایای کلیشه‌ای مثل سالنامه، تقویم و… مشتریان ویژه را با دادن پاداش غافلگیر کنید. مثلا 1 درصد سود سالانه این نوع مشتری‌ها را طی یک فقره چک نقدی بعنوان پاداش تقدیم آن‌هاکنید. البته این روش برای محصولات و خدمات گرانقیمت تاثیر بیشتری دارد.
 • روزی مخصوص بنام مشتریان ویژه: مشتریان ویژه و نقدی خود را در پایان سال و یا روزی به مناسبت روز مشتری تعیین کنید وآن‌ها را به صرف شام یا ناهار و یا برنامه تفریحی – سرگرمی دعوت کنید.

ب) نقد کردن چک‌های برگشتی از طریق  قانونی:


زمان را از دست ندهید:

 برای این که چک حقوقی نشود زمان را از دست ندهید شما در صورتی که چکی در دست دارید که بلامحل است فقط دو ماه ( قانونا 6 ماه) زمان دارید تا نسبت به برگشت زدن آن اقدام کنید.

 
برگشت زدن به معنی شکایت نیست
 
بیشتر افراد فکر می کنند همین که چک را برگشت زدند به معنای پایان مراحل شکایت است. برگشت زدن چک به تنهایی نمی تواند برای رسیدن به پولتان کافی باشد. شما بعد از برگشت زدن تنها شش ماه فرصت دارید که به مراجع قضایی شکایت کنید. در صورت ثبت نکردن شکایت در این مدت نمی توانید به دریافت پولتان امیدوار باشید.
 
 
فرم مخصوص دادخواست را فراموش نکنید
 
دادگاه تنها در صورتی حکم به پرداخت مبلغ چک در وجه دارنده چک را صادر خواهد کرد که دارنده به عنوان شاکی که در اصطلاح حقوقی به آن خواهان می گویند، فرم مخصوص دادخواست را تکمیل و با پرداخت هزینه دادرسی از طریق ابطال تمبر و سایر تشریفات قانونی، آن را تحویل دفتر دادگاه داشته باشد. پس در مراجعه به دادگاه برای شکایت در مورد چک فرم درخواست را فراموش نکنید.
 حساب های دیگر صادرکننده هم به روی شما باز است
 
یکی از مهمترین منابع وصول چک های برگشتی دیگر حساب های صادرکننده در بانک مورد نظر است. این یکی از مواردی است که به تازگی بانک ها مجاز به استفاده از آن شده اند اما ایراد مهم این است که تا شما درخواست نکنید بانک ها با توجیه عجیب مشتری مداری! این کار را نخواهند کرد. هر چند اگر قرار بر مشتری مداری باشد بانک از طریق پاس کردن چک می تواند به اعتبار صاحب چک کمک بکند.
 
 

ج) جذب مشتریان جدید به جای مشتریان بدحساب و مدت‌دار:

 وقتی سیستم کاهش فروش مدت دار را اجرایی کنید  بعضی مشتریان را از دست خواهید داد. از این بایت نگران نباشید با تلاش مضاعف و بازاریابی منظم و با برنامه، براحتی جایگزین بهتری پیدا خواهید کرد.

چیکار کنید تا در کسب وکارتان چک برگشتی نداشته باشید

ی) اعتبارسنجی مشتریان از طریق بازار، سیستم بانکی و موسسات اعتبارسنجی:

یکی از معضلات همیشگی بازار و تجارت، درخواست خریدهای غیر نقدی از طرف مشتری های جدیده. این درخواست‌ها گاه چنان وسوسه انگیزست که طمع می افتد به پوست آدمیزاد که به هیچ صورتی نمیشه ازش گذشت!

ولی با ترفندهایی می توانید از دام کلاهبرداران نجات پیدا کنید و با اعتبارسنجی شخصی و بانکی از تلنبار شدن چک‌های برگشتی در گاو صندوق جلوگیری کنید.

اعتبارسنجی مشتریان از طریق هوش مالی شخصی:

 • طمع نکنید باور کنید طمع، بزرگترین شانس کلاهبردارن است.
 • موقعیت و ارزش مغازه خیلی مهمه که نشون دهنده توان مالی مشتریه. 
 • مشتری که نسبت به قیمت چانه زنی نمی‌کنه حتما کاسه ای زیر نیم کاسشه! 
 • مشتری که راحت‌تر و با مبلغ بالاتری سفارش میده و اصرار بر خرید مدت‌دار داره، جدا پرهیز کنید. 
 • چکهای اول  تا پاس نشده نباید دوباره بار داد. 
 • ظرفیت درخواست  هر مشتری حداکثر یک بیستم موجودی مغازشه
 • پرداختهای اولیه حتما باید نقدی باشد. 
 • با بازی کردن با تخفیفهای نقدی  عیار کاسب بودن مشتری رو بسنجید
 • مالکیت فروشگاه آیتم خوبی برای اعتبار سنجیهاست. 
 • از مشتری‌های معتبرتان، مشتری جدید را اعتبار سنجی کنید.
 • قبل از گرفتن چک شماره حساب مشتری را از طریق بانک استعلام کنید
 • §         …

اعتبار سنجی اعتبار مشتریان از طریق سیستم بانکی:

در حال حاضر این امكان وجود دارد كه برای هر شخص حقیقی و حقوقی ایرانی، نمره و كارنامه اعتبار مالی تولید شود. كارنامه ای كه بتوان آن را در اختیار دیگران قرار داد.

همگام با نظام بانکی کشور برای اعتبارسنجی مشتریان جهت تعیین محدوده ارایه خدمات و تسهیلات به مشتریان، موسسات خصوصی نیز این اعتبارسنجی را انجام می دهند.

علاوه بر بانک‌ها، موسساتی چون: سنجینه، راه‌پرداخت، آیس، توانم، فرانم و …مشتریان بانک‌ها و بخش‌های بازار و تجارت را اعتبارسنجی می کنند. فعالیت نظام بانکی و موسسات مالی شاما خدمات زیر است:

 • استعلام تسهیلات بانک مرکزی (آفلاین و آنلاین)
 • استعلام چک برگشتی بانک مرکزی (آفلاین و آنلاین)
 • یکپارچگی با استعلام ذینفع واحد
 • استعلام های داخلی (کد اعتباری و ….)
 • استعلام احراز هویت مشتریان
 • استعلام ثبت احوال آفلاین و آنلاین (مشتریان حقیقی)
 • استعلام پست (استعلام آدرس و تلفن)
 • استعلام ثبت اسناد (مشتریان حقیقی)
 • استعلام پژواک (اتباع بیگانه)
ابراهیم اسدی بازاریاب و توسعه دهنده کسب وکار گیاهان دارویی

ابراهیم اسدی

بازاریاب و توسعه گر کسب وکارهای نوین

دوستان شما مطالب زیر را هم دوست داشتند

No post found!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.