بهترین کتاب برای آموزش کارآفرینی

بهترین کتاب برای آموزش کارآفرینی

راه حل واقعی و تست شده، الگوبرداری از مسیر طی شده توسط افراد خودساخته و کارآفرینانی هستند،که به تنهایی مسیری را طی کردند که در مرحله اول غیر ممکن بنظر می‌رسید.
اگر مشتاق هستید، با این افراد خودساخته آشنا شوید و از تجربه‌های آن‌ها بهره‌مند شوید، و یا قصد شروع یک کسب و کار نو را دارید،خیلی عجله نکنید. قبل از اینکه اسیر رعشه کارآفرینی شوید، لازم است، ابتدا با فهرست بهترین کتاب برای کارآفریی آشنا و از نزدیک وارد دنیای واقعی کارآفرینان مطرح و موفق جهانی و وطنی شوید. َ
بر همین اساس لیستی از بهترین کتاب برای کارآفرینی که باید با تمام وجود خواند را معرفی کرده‌ام. در بخش اول با 6 کتاب به معرفی بهترین کتاب های کارآفرینی جهان و در بخش دوم با ۳ کتاب از بهترین کتاب در مورد کارآفرینی در ایران پرداخته‌ام.
در مورد بهترین کتاب های آموزش کارآفرینی هم باید بگویم که اگر به‌دنبال درکی درست از روند شکل‌گیری کارآفرینی و کارآفرین شدن، هستید، پیشنهاد می‌کنم با کتاب “ افسانه کارآفرینی” اثر مایکل گربر یا کتاب “ گاو بنفش” نوشته ست گادین شروع کنید، و بعد به سراغ بهترین کتاب برای کارآفرینان جوان مثل « نوآوری و کارآفرینی » « استراتژی اقیانوس آبی» ، « نوآفرینی» و رقص عقاب‌ها که در این مطلب معرفی کرده‌ام، بروید.

بهترین کتاب برای آموزش کارآفرینی

۱-کتاب افسانه کارآفرینی

به جرات می توان کتاب افسانه کارآفرینی را بهترین کتاب در حوزه کارآفرینی معرفی کرد، زیرا مایکل گربر ابتدا با یک سوال اساسی خواننده را به چالش می کشد و سپس با یک داستان خیالی در کارگاه کیک‌پزی سارا آن را در یک سفری زیبا و جذاب در مسیر کارآفرینی آشنا و توانا می‌سازد.
سالانه ده‌ها هزار افراد مشتاق وارد کسب و کارهای نو می شوند، ولی متاسفانه 70 درصد این سیل رویاپرداز و ناآشنا به بازار، در 3 سال اول کار از گردونه بازار خارج می‌شوند.
مایکل گربر، مربی سرشناس کارآفرینی در کتاب «افسانه کار آفرینی» به سوال پرتکرار و چالش برانگیز؛

«چرا اغلب کسب و کارهای کوچک موفق نمی‌شوند و راه حل آن چیست؟» پرداخته است.

مطالعه این کتاب تاثیر قابل توجهی بر نگرش کارآفرینان خواهد داشت و استراتژی‌های گوناگونی را در مراحل مختلف کارآفرینی به آنها خواهد آموخت.
کتاب افسانه کارآفرینی برای اولین بار در سال 1985 منتشر شد. مایکل گربر این کتاب را در 3 بخش و 19 فصل به نگارش درآورده است. او در این اثر، رشد و پیشرفت یک کسب و کار را مانند رشد و نمو انسان درنظر گرفته است و برای آنها سه مرحله کودکی، نوجوانی(توسعه) و بلوغ را معرفی کرده است.

سیستم‌سازی کسب و کار

تبحر مایکل‌گربر اینست که کسب و کارهای کوچک را از طریق سیستم‌سازی به بیزنسی ثروت‌ساز تبدیل کند. وی معتقد است شما از طریق سیستم‌سازی باید کسب و کارتان را به گونه‌ای بسازید که قابلیت الگوبرداری و تکرار برای سایر افراد را داشته باشد. چه بخواهید در آینده آن را بفروشید و چه بخواهید امتیاز آن را به کسی واگذار کنید، مثل برند مک دونالد، آیس‌پک، پدر خوب.
کتاب افسانه کارآفرینی مناسب برای گروه سنی بزرگ‌سال است. تعداد صفحات نسخه‌ی چاپی کتاب 287 صفحه است که با مطالعه‌ی روزانه 20 دقیقه می‌توانید این کتاب را در 14 روز بخوانید.

معرفی بهترین کتاب برای کارآفرینی

۲- کتاب انقلاب کارآفرینی

اگر احساس می‌کنید توانایی و در زمینه‌ای تخصص و مهارت لازم را دارید ولی برای انتخاب شغل مورد علاقه‌ات دچار شک و تردید شده‌ای، و سراسیمه بدنبال کسی هستید، تا در این زمینه به شما کمک کند، پیشنهاد ما کتاب « انقلاب کار‌آفرینی» نوشته‌ی دنیل پریستلی است.
دنیل پریستلی به صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا تشخیص دهند در چه زمینه‌هایی متخصص هستند، توانمندی‌های زیادی دارند و خودشان به تنهایی فرصت دارند که روی جهان اثر بگذارند تا بهترین توانمندی‌های خود را در زمان راه‌اندازی کسب‌ و کار به معرض نمایش قرار دهند.
دنیل پریستلی (Daniel Priestley) با هدف انگیزه دادن به صاحبان کسب و کارهای کوچک در کتاب انقلاب کار‌آفرینی (Entrepreneur revolution)، با زبانی بسیار ساده و موثر به شما کمک می‌کند تا در ایجاد یک کسب و کار بزرگ به شیوه کنترل‌ شده و منسجم، توجه خود را معطوف نمایید.
در کتاب انقلاب کار‌آفرینی، با طرز فکری انقلابی در دنیای کارآفرینی آشنا خواهید شد و شیوه‌های اندیشیدن، شبکه‌سازی و برنامه‌ریزی تجاری را خواهید آموخت.
پریستلی به شما نشان خواهد داد چطور باید «انقلاب کارآفرینی» را با آغوشی باز بپذیرید و در عصر نوین رشد کنید. کتاب حاضر به جسورترین، قابل‌ اعتماد‌ترین، خلاق‌ترین، رو‌ به‌ توسعه‌ترین و پویا‌ترین افرادی که به عنوان کارآفرینان جهان هستند، اختصاص یافته و به کسانی پرداخته است که اهداف روز خود را مشخص کرده و اولین کسب و کار خود را ثبت نموده‌اند.

معرفی بهترین کتاب برای کارآفرینان

۳- کتاب گاو بنفش اثر ست گادین

این روزها شروع یک کسب‌وکار جدید بسیار مشکل به نظر می‌رسد. در هر حوزه‌ای از بازار که بخواهید وارد شوید قبلا عده‌ای در آن شروع به فعالیت کرده‌اند و احتمالا اعتباری هم برای خودشان دست و پا کرده‌اند. خیلی‌هایشان رقیب هم نمی‌خواهند. بنابراین اگر دست خالی و با ایده‌های تکراری وارد بازار شوید احتمالا سرنوشت خوبی در انتظار کسب‌و‌کار تان نخواهد بود، از طرفی نمی‌شود چون قبلا عده‌ای وارد بازار شده و کار کرده‌اند، دست روی دست گذاشت و فقط تماشا کرد. باید راه حلی وجود داشته باشد.

کتاب گاو بنفش؛ لطفا خاص باشید!


ست گادین نویسنده‌ی کتاب گاو بنفش معتقد است در دورانی به سر می‌بریم که برای موفقیت در یک کسب‌و‌کار، تبلیغات کافی نیست؛ بلکه شما باید یک تفاوت جدی با بقیه رقیبانتان داشته باشید. باید تصمیم بگیرید در کانون توجه باشید و موفق شوید یا کنار بایستید و شکست بخورید.
نظریه‌ی گاو بنفش می‌گوید باید متفاوت باشید. تفاوتی که باعث شود شما در ذهن مشتری ماندگار شوید و او را ترغیب کند میان انتخاب‌های بی‌شمار بازار دست روی خدمت یا کالای شما بگذارد. شما باید چیزی به مخاطبتان بدهید که بقیه نداده‌اند، وگرنه مسئله خیلی ساده می‌شود.

چرا گاو بنفش؟

اما چرا ست گادین عنوان گاوبنفش را برای کتابش انتخاب کرده است؟ گادین در بخش اول کتابش علت این نامگذاری را توضیح می‌دهد. او بیان می‌کند برای هر کسب‌و‌کاری چندین p لازم است که بعضی از مهمترین آن‌ها محصول (product)، قیمت (price)، مکان (place) و تبلیغات (promotion) هستند. اما این حروف P کافی نیستند. او معتقد است شرط کافی برای موفقیت یک کسب‌وکار یک p جدید است: گاو بنفش (purple cow)

ترجمه گاو بنفش در ایران


گروه مهندسی مادسیستم سال 86 اولین بار این کتاب را از روی نسخه 2003 ترجمه کردند. عنوان کتاب در این ترجمه «گاو ارغوانی» است. «سید بهشاد یاسینی» سال 93 این کتاب را از روی نسخه‌ی ویرایش شده در سال 2009 برای انتشارات «فرا» ترجمه کرد. آخرین ترجمه‌ی این کتاب در بازار ایران ترجمه‌ی سپیده سلامتی است که سال 1397 انتشارات مبین اندیشه منتشر کرده است.
ترجمه‌ی خوب دیگر این کتاب ترجمه‌ی خانم «افسانه درویشی» است که انتشارات «کتیبه فارسی» سال 93 به بازار کتاب عرضه کرد.

بهترین کتاب آموزشی برای کارآفرینی

۴- کتاب نوآوری و کارآفرینی

کتاب نوآوری و کارآفرینی؛ همان‌طور که از نامش پیداست، درباره کارآفرینی و نوآوری، دو موضوع متداول در دنیای امروز است.
به یقین، دهه آتی دهه تغییرات خواهد بود؛ تغییرات کاملاً پیش بینی نشده و کاملاً دگرگون کننده مانند تغییرات قابل توجه دهه 1984 تا 1994، و این تغییرات قطعاً در همه حوزه های مهم مانند سیاست و اقتصاد، فناوری و کسب وکار اتفاق خواهد افتاد.
پیتر دراکر، نویسنده این کتاب و بنیان‌گذار مدیریت مدرن، برای اولین بار در این کتاب، با نگاهی هدفمند و سیستماتیک به تشریح کارآفرینی و نوآوری پرداخته است. او معتقد بود که هر کسی می‌تواند کارآفرینی را یاد بگیرد و با نوآوری، کسب‌وکاری موفق راه بیندازد.

مشخصات کتاب:

• قطع:وزیری
• نوع جلد:شومیز
• مناسب برای:بزرگسالان

معرفی بهترین کتاب کارآفرینی

۵- کتاب استراتژی اقیانوس آبی

نویسندگان این اثر بر اساس تحقیقاتی گسترده و بلندملت در سطح بین الملل، استدلال می کنند که موفقیت پایدار، نه از داشتن رقیبانی در حال نبرد، بلکه از خلق «اقیانوس آبی» به وجود می آید.
کتاب استراتژی اقیانوس آبی، روشی نظام مند برای از صحنه خارج کردن رقیبان را ارائه می کند و از قواعد و ابزاری سخن به میان می آورد که همه ی کسب و کارها می توانند از طریق آن ها، «اقیانوس آبی» مختص به خود را خلق کنند.»
کتاب کتاب استراتژی اقیانوس آبی به قلم دبلیو چان کیم و رنه ای. مابورنی راهنمایی است عملی و کاربردی برای تمامی کارآفرینانی که می‌خواهند از غوغای رقابت فاصله گرفته و در حرفه خود پیشرو باشند.
دبلیو چان کیم (W. Chan Kim) و رنه ای. مابورنی (Renee A. Mauborgne) در یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های زمینه‌ی استراتژیک به شرح مفهوم اقیانوس سرخ و سپس اقیانوس آبی می‌پردازند.

مفهوم اقیانوس آبی و اقیانوس سرخ

اقیانوس آبی به مفهوم این است که شرکت‌ها به جای اصرار بر رقابت در بازارهایی با تعداد رقبای بسیار به سمت کسب و کارهایی می‌روند که هنوز بازار مشخصی برای آن‌ها شکل نگرفته و ناشناخته‌اند.
آن‌ها در این وضعیت با روی آوردن به نوآوری می‌توانند بازارهایی برای محصولات خود به ‌وجود آورند و با بی‌معنا کردن رقابت در ایجاد تقاضای جدید، ارزش شرکت را بالا برده و هزینه‌ها را کاهش دهند.
کتاب استراتژی اقیانوس آبی ، با چاپ بیش از 3/5 میلیون نسخه رکوردی تازه ای کسب کرده است و به چهل و و یک زبان ترجمه شده است.

بهترین کتاب آموزشی برای کارآفرینی

۶- کتاب نوآفرینی اثر آدام گرانت

کتاب « نوآفرینی» ماجرای پس‌زمینه و پشت‌صحنه خیلی از داستان‏‌هایی را که می‌‏دانیم بیان می‏‌کند. هدف نویسنده از بیان این داستان‌‏های آشنا شکستن بسیاری از باورهای رایج و بعضاً ریشه‌د‏ار در ذهن ماست. باورهای که بازدارنده هستند و مانع رشد؛
باورهایی همانند: من اولین نیستم پس سراغ این کسب‏‌وکار نمی‏‌روم، این کار ریسک بالایی دارد، افراد موفق دارای هوش و استعداد بالا و از حمایت خانواده برخوردارند که من آنها را ندارم. این پیش‌زمینه‌‏ها عمداً ما را می‏‌ترساند و مانع دست زدن به کار می‏‌شود.
در کتاب نوآفريني، آدام همه اين پنداشت ها و باورهای غلط را مي شکند. او نشان مي دهد که هريک از ما مي توانيم خلاقيت خود را افزايش دهيم.
او براي ما آشکار مي کند چگونه مي توانيم ايده هايي را که حقيقتا نوآفرينانه هستند تشخيص دهيم و پيش‌بينی کنيم کدام يک از آنها نتيجه بخش خواهد بود. او به ما ميگويد چه زماني به احساس دروني خود اعتماد و چه زماني به ديگران اتکا کنيم.
گرانت نشان ميدهد چگونه مي توانيم با پرورش نوآفرين در کودکان‌مان والديني بهتر، و با ايجاد تنوع فکري، به جاي همرنگي، مديراني بهتر باشيم.
بخشی از کتاب: … تلاش براي تغيير باورها و رفتارهاي ريشه‌دار کار هراس انگيزي است. به اين دليل وضع موجود را مي پذيريم که به نظر مي رسد تغيير واقعي غيرممکن است. با اين همه، جرئت پرسيدن اين سؤال را به خود مي دهيم: آيا يک فرد مي تواند تغيير ايجاد کند؟ و، وقتي از هميشه پردل وجرئت تر هستيم: آيا ممکن است آن يک نفر من باشم؟
پاسخ آدام يک بله محکم است. اين کتاب اثبات مي کند که هرکدام از ما مي تواند براي ايده هايي بجنگد که دنياي پيرامون ما را بهبود مي بخشد.

بهترین کتاب های آموزشی برای کارآفرینان

۷- توسعه پایدار کارآفرینی گردشگری روستایی

هر چند در طول تاریخ، بشر کارآفرین بوده است و کارآفرینی از ارکان اصلی رشد یک جامعه محسوب می‌شده است، ولی از اواخر قرن بیستم توجه به کارآفرینی پایدار و موضوعات ناشی از آن در کانون توجه قرار گرفت و طبیعت‌گرایی و اجتماع‌ محوری در کارآفرینی متولد شد.
تولید محصول یا خدماتی از جمله سازگاری با زیست‌محیط، مصرف انرژی پایین، کاهش حجم مواد خام مصرفی، استفاده از مواد تجدیدپذیر، قابلیت برگشت‌پذیری تولیدات، رعایت اخلاق و اصول زیست‌محیطی، مدیریت پسماندها، استفاده از فناوری‌های سبز و زیرساخت‌های سازگار با محیط زیست بطور شفاف مشخص و مورد توجه قرار گرفت.
کتاب توسعه پایدار به منظور تبیین پایه‌هایی علمی توسعه کارآفرینی گردشگری تدوین شده است.
کتاب حاضر برای دانشجویان رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی در مقطع دکتری به عنوان منبع قابل استفاده دروس «مدیریت اقتصاد فضا در برنامه‌ریزی کارآفرینی روستایی، بنیان‌های نظری سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فضایی کارآفرینی روستایی» تدوین شده است. امید است علاوه بر جامعه دانشگاهی، سایر علاقه‌مندان نیز از آن بهره‌مند شوند.
از اواخر قرن بیستم، توجه به کارآفرینی پایدار و موضوعات ناشی از آن در کانون توجه قرار گرفت و طبیعت‌گرایی و اجتماع‌محوری در کارآفرینی متولد شد. فعالیت کارآفرینانه، محصولات و خدمات از جمله سازگاری زیست‌محیطی، مصرف انرژی پایین، کاهش حجم مواد خام مصرفی، استفاده از مواد تجدیدپذیر و …

بهترین کتاب آموزشی برای کارآفرینی

۸- کتاب کارافرینی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی

دکتر سجادی نویسنده کتاب 3 پیام اصلی در این کتاب ارایه می دهد:
پیام اول: این که وجود افراد کارآفرین در جامعه محدود به قشر خاصی از افراد با ویژگی‌های روانی و ذهنی منحصر به فرد نیست. بلکه همه باید به نوعی در جامعه کارآفرین باشند و چنانچه در محدوده عمل خود به لایه‌های کلان ملی دست یابند، قطعاً پیشتاز خواهند بود.
پیام دوم: هر کس در جامعه در عرصه خاصی می‌تواند از این ویژگی بهره‎‌مند شود، به شرط اینکه اساس برنامه-ریزی‌های آموزشی و تعلیم و تربیت ملی بر این پایه استوار باشدکه نیروی انسانی کارآفرین به جامعه تحویل دهد.
پیام سوم: شناسایی ویژگی‌های کارآفرینان بزرگ یک کشور و معرفی الگوهای نقشی که آنان در زندگی شغلی و شخصی خود‌ به کار برده اند تا به قله‌های موفقیت دست یابند می‌تواند سایر افراد جامعه را که آرزوهای بزرگ در سر می‌پرورانند و تنها به دنبال‌ راه حل‌ها می‌گردند، هدایت نماید.

مشخصات کتاب:

• قطع:رقعی
• نوع جلد:شومیز

بهترین کتاب های آموزشی برای کارآفرینان

۹- کتاب رقص عقابها اثر امیرحسین مظاهری سیف

رقص عقاب‌ها (Dance of Eagles) اولین کتاب آموزش رمان گونه ایرانی است که در زمینه کسب و کار، موفقیت و کارآفرینی و بازاریابی به شیوه رمان نوشته شده. نثر کتاب رقص عقاب‌ها روان و جذاب است به طوری که شما را ساعت‌ها مجذوب خود کرده تا داستان 5 قهرمان کسب وکار ایرانی را دنبال کنید.
کتاب رقص عقابها، شیوۀ رفتار و برخورد ثروت آفرینان ایرانی در مقاطع حساس و بحرانی را مورد تحقیق و بررسی قرار داده و عامل‌هایی مانند داشتن هوش مالی، هوش اقتصادی و هوش کلامی و… را از عوامل مهم و تاثیرگذار در روند کاری آن‌ها معرفی کرده است.
«امیرحسین مظاهری سیف» که خود کارآفرینی با تجربه است، در کتاب رقص عقاب ها از اسرار ناگفته‌ی کارآفرینان برتر ایران پرده برداشته شده و 100 نکته‌ی شگفت‌انگیز و آموزنده‌ از زندگی پنج کارآفرین ایرانی بیان شده است.
در فهرست بهترین کتاب برای کارآفرینان این عنوان‌ها به چشم می‌خورد: مدیریت بحران، تفاوت آرزو و هدف، پرورش اهداف، ساختار اهداف، برنامه‌ریزی و هرم معکوس و زمینه‌ی اهداف.
در توضیح پشت جلد درباره‌ی مطالب این کتاب آمده است: «بررسی عوامل موثر بر موفقیت پنج نابغه ثروت آفرین ایرانی/ چگونه با 300 میلیون بدهی آیس پک را ساختیم؟/ چه حادثه ای دانشجو – معلمی را بر مسند مهرام نشاند؟/ نصیحتی که ورشکسته ای را مالک بهروز کرد!/ چه تفاوتی پدر خوب را سرآمد فست فودهای کشور کرد؟/ از جمع‌آوری بشکه تا تاسیس کارخانجات هگزان»
کتاب رقص عقاب‌ها نوشتۀ امیرحسین مظاهری سیف، ویژه‌ی انسان‌های متفاوت است، کسانی که می‌خواهند بر پایه‌ی شایستگی‌هایشان زندگی کنند و ثروت‌آفرین باشند.
این کتاب یکی از جامع‌ترین و بهترین کتاب برای کارآفرینی، برنامه‌های آموزشی هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی و انگیزه‌سازی است که تا به حال بیش از 120 هزار نسخه آن به فروش رفته و به تعبیری می‌توان آن را یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های مدیریت کسب و کار ایران برشمرد.
کتاب حاضر را انتشارات «ثروت‌آفرینان پارس» منتشر کرده و در اختیار مخاطبان قرار داده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید 

نشانی ایمیل و اطلاعات شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های اصلی علامت‌گذاری شده‌اند *

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عکس محتوا

تیتر محتوا

عکس محتوا

تیتر محتوا

عکس محتوا

تیتر محتوا

عکس محتوا

تیتر محتوا

عکس محتوا

تیتر محتوا

This site is protected by wp-copyrightpro.com