چگونه آینده کسب و کارمان را پیش بینی کنیم حتی اگر تا امروز نسبت به آینده خوشبین نباشیم؟

شاید برای تو هم این سوال پیش آمده باشد که چرا بعضی افراد در زندگی، کسب و کار و روابط اجتماعی و… همیشه موفق‌اند و مشکلات زندگی آن‌ها را غافلگیر نمی‌کند. یعنی به جای اینکه زندگی آنها را مدیریت کند، آن‌ها زندگی شخصی و کاری را به خوبی مدیریت می‌کنند (قدرت پیش بینی آینده).

در عوض بیشتر افراد جامعه همیشه در مش رئئئئئئئئکلات غوطه‌ورند. و در زمان مشکلات و بحران‌ها نمی‌توانند شرایط را به نفع خودشان تغییر دهند. مثلا در بحران‌های مالی سال‌های 91 و 97 نزدیک به 90 درصد ایرانی‌ها حداقل 50 درصد دارایی خود را از دست دادند.

بیشتر بخوانید: چگونه مواظب دارایی خود باشیم

پلن اول

 • اگر نگاهی به 10 سال گذشته داشته باشی متوجه می‌شوید که:
 • خانواده‌ها فقیرتر شده اند.
 • تعداد بیکاران چند برابر گذشته‌است.
 • اوضاع مالی و رفاهی مردم افتضاح است.
 • آمار مهاجرین چند برابر گذشته شده‌است.
 • ورشکستگی بنگاه‌های تولیدی و توزیعی بیداد می‌کند.
 • کارمندان و کارگران شرایط مالی نابسامانی دارند.
 • و …

پلن دوم

در عوض عده کمی را می‌بینید که:

 • نسبت به گذشته ثروتمندتر شده‌اند.
 • نسبت به گذشته از تخصص ومهارت بالاتری برخوردار شده اند.
 • ظاهری بشاش و سرخوش دارند و با دم شان گردو می‌شکنند.
 • ضمنا برای جامعه مفیدند و تولید ثروت کرده‌اند.

پلن سوم

در این شرایط تو فقط 2 راه در پیش رو داری:

الف) می توانی این افراد را:

 • زالوصفت ودزد بنامی
 • ماشین خوشگل و مدل بالای آن ها خط خطی کنی
 • در کوچه و خیابان فحش و ناسزا نثارشان کنی
 • آن‌ها را عامل بدبختی خودت و جامعه بدانی
 • آرزو کنی ای کاش قدرتی داشتی و همه آن‌ها را به جوخه اعدام محکوم می‌کردی

ب) یا اینکه می‌توانی یک تلنگری به سلول‌های مغزت بزنی و ازش بپرسی:

 • چرا این تعداد کم جامعه سرخوش و امیدوارند و بقیه خسته و فرتوت!
 • چرا این تعداد کم اگر زمین هم بخورند فقیر نمی‌شود و دوباره رشد می‌کنند!
 • این افراد چه مهارت‌هایی دارند که با دیگران فرق دارند!
 • چه کار باید کرد تا مثل این افراد سرخوش و سربلند گشت!
 • من چگونه می‌توانم از این شرایط بدبختی و غافلگیری به سرخوشی و ثروتمندی برسم؟

پلن چهارم

ایمان دارم که جزو گروه اول نیستی، وگرنه در همان 2 خط اول مقاله و سایت را ترک می‌کردی. و دنبال خط میانبر و یا معجزه‌ای بودی که از این مخمصه نجاتت دهد. خیلی خوشحالم که اینجا هستی و به خودت و من انرژی و قوت قلب می‌دهی برای تلاش و یادگیری هوشمندانه.

اگر خواهان رشد و پیشرفت همیشگی هستی باید مهارت‌های مورد نیاز قرن 21 را در وجودت ایجاد کنی.  یادگیری و هماهنگی روح و جسمت با این مهارت‌ها نیاز به زمان دارد. برای اینکه در این مهارت‌ها قوی و حرفه‌ای شوی راهی نیست جز تمرین ذهنی و عملی و به کار بردن آن‌ها در زندگی شخصی و کسب‌وکار و…

چه باید کرد؟

اگر زندگی‌نامه کارآفرینان، نخبگان و رهبران کسب وکار را مطالعه کنید. متوجه می شوید که علی‌رغم مهارت‌های زیادی که دارند در 2 مهارت فوق‌العاده قوی هستند. و همین 2 مهارت آن‌ها را از سایر افراد جامعه جدا می‌کند.

مهارت‌های اصل « میل به پیشرفت همیشگی » و اصل «توانایی درک پیش بینی آینده» از مهمترین توانایی‌های افراد موفق و تاثیرگذار است.

در این مطلب به موضوع اصل میل به پیشرفت همیشگی وارد نمی‌شوم و در مقاله ای جدا بررسی می‌شود. و به موضوع توانایی قدرت پیش بینی آینده می‌پردازم.

چرا رهبران سیاسی، کارآفرینان بزرگ، اسطوره‌های ورزشی و مخترعین بزرگ به این مرحله از رشد رسیدند. آیا از هوش و توانایی برخوردار بودند؟ توانایی خاصی داشتند که توانستند در زمان حضورشان بیشترین تاثیر را بر دیگران داشته باشند؟

مسلما آن‌ها توانایی‌های زیادی داشته اند. ولی مهارت «درک قدرت پیش بینی آینده » عامل اصلی موفقیت آنها بوده است.

 بیل گیتس دانشگاه هاروارد را رها کرد زیرا می‌دانست که در آینده نزدیک فناوری it جهان را دگرگون خواهد‌کرد. استیو جابز با توانایی آینده بینی که داشت اپل را پایه ریزی کرد و به دنبال تیم نوآفرین خود راه افتاد. چنان که به مدیرعامل وقت کوکاکولا می‌گوید : «می‌خواهی تا آخر عمرت آب و شکر را بسته بندی کنی… بیا با هم دنیا را تغییر دهیم.»

شکست در ازدواج، کسب وکار، کنکور، روابط اجتماعی و عاطفی به خاطر مسائل اقتصادی و یا بد شدن آدم‌ها اتفاق نمی‌افتد بلکه به این علت است که این افراد در توانایی آینده بینی مشکل دارند.

اگر به زندگی امروز مردم نگاه کنی متوجه مشکلات زیاد آن ها می‌شوی. کافیست سری به راهروهای دادگاه‌ها بزنی فوج عظیمی از مردم را می‌بینی در صف رسیدگی پرونده نشسته‌اند. معمولا 90 درصد این پرونده‌ها مربوط به طلاق، کلاهبرداری و کتک کاری است.


«سید علیرضا آوایی وزیر دادگستری در همایش سراسری قوه قضاییه که
در سالن اجلاس سران با حضور سران سه قوه برگزار شد، گفت:
 سالیانه ۱۶ میلیون پرونده وارد دستگاه قضایی می‌شود»


معمولاعلت این مشکلات را در بیکاری، فقر، بیماری و… می‌دانند. ولی اگر بخواهیم مسئله را اساسی بررسی کنیم باید بگوییم علت اصلی اینست که: جامعه امروز ما درکی از تغییرات شدید ندارند و به همین دلیل  بیشتر انتخاب‌ها و اقدامات روزانه آن‌ها بر اساس باورهای ادراکی و ذهن آن هاست تا درک شرایط امروز جامعه ایران.

مثلأ هنوز بیشتر مردان دوست دارند وقتی از بیرون به منزل می‌آید خانمش برایش سفره را پهن کند. و از طرفی خانم سرکار است وقتی به منزل بر‌می‌گردد انتظار دارد که همسرش همراه با او در کار خانه کمکش کند. در اینجا مرد در چارچوب ادراکی گذشته خودش مانده و از سویی زن در حقوق تازه درک کرده خودش است و زیر بار زندگی قبلی نمی‌رود.

جوان ایرانی درس می‌خواند که یک شغل دولتی آماده با امنیت آینده پیدا کند. ولی در واقعیت چنین چیزی وجود ندارد زیرا دوره استخدام فله ای دولتی تمام شده. ولی جوان ایرانی این تغییر را درک نکرده است.

تو جامعه ما سرهم کلاه گذاشتن مد شده ولی علت اصلی‌اش بد شدن آدما و دزد بودن آن ها نیست. مشکل دوباره برمی‌گردد به درک نکردن تغییرات مالی و اقتصادی…

در دهه 60 تا 80 اگرفردی یک مکان خوب شهر را اجاره می‌کرد، مشتری بدون نیاز به تبلیغات و هزینه بازاریابی با پای خودش می‌آمد نیازش را خرید می‌کرد و فروشنده هم سود خوبی می کرد .

فروشنده حداقل سالانه سودی معادل 40 درصد داشت که اجاره و هزینه‌های فروشگاه به 20 درصد هم نمی‌رسید یعنی سر انگشتی طرف 30 الی 25 درصد سود سالانه داشت.

با تغییراتی که در دهه 90 افتاد دیگه مغازه‌داری به این سبک جواب نمی‌دهد. زیرا هزینه‌های فروشگاه و اجاره بیش از 30 درصد فروش سالانه است.

از طرفی فروشگاه‌های آنلاین 10 درصد اجناس را ارزان‌تر به دست مشتری می‌رسانند. اینجاست که فروشگاه سنتی مجبور به ضرر می‌شود و از رقابت عقب می‌افتد. در نتیجه چکش برگشت می‌خورد و در بازار به عنوان فردی بد حساب و اگر ادامه پیدا کند کلاهبردار شناخته می‌شود.

در صورتی که اگر شناختی از تغییرات جامعه داشت (درک قدرت پیش بینی آینده) و متوجه تغییرات شدید سلیقه مشتری، تکنولوژی و شیوه بازاریابی می‌شد، خیلی زود ضعف سیستم کسب و کارش را پیدا می‌کرد.

عده ای از کارشناسان معتقدند خانواده های ایرانی نسبت به گذشته فقیرتر شده اند و در علت یابی آن مسئله را به تحریم و تورم ربط می دهند هر چند این دلایل  تاثیر گذار است ولی علت اصلی بر می گردد به درک تغییرات و بی توجهی به آینده!


«بدون اغراق می‌توان گفت قدرت پیش بینی آینده اوج توانمندی هاست. می‌دانید چرا؟ برای اینکه با دارا بودن توانایی ساده‌ی گره گشایی از مشکلات خیلی راحت تر می‌توان به موفقیت رسید.

در واقع همین توانایی است که کیفیت زندگی هر کس را تعیین می‌کند. زیرا بدون وجود مشکل یا مساله، همه چیز بطور طبیعی به خوبی پیش می‌رود. اما هرگاه مشکلی از راه برسد، سطح موفقیت ما به این بستگی خواهد داشت که با چه سرعت، به چه آسانی و با چه ظرافتی مسائل، مشکلات و موانعی را که سر راهمان قرار می‌گیرد از پیش رو بر داریم »


چگونه پیش بینی آینده را به مهارت اولم تبدیل کنم

من چگونه می‌توانم آینده بین شوم؟

 چگونه می‌توانم تغییرات را درک کنم و آن‌ها را به فرصت تبدیل کنم؟

اولین گام برای درک تغییرات آینده باید باورها و چارچوب‌هایی که برای خودت ساختی را تغییر دهی یعنی ابتدا بدانی که تغییرات یک مسئله همیشگی است  و اگر پذیرای آن باشیم به سود ماست.

5 راه حل برای مهارت آینده بینی

1) در دام الگوهای ادراکی خود نیفتید: هر فردی برای خود باورهایی دارد که فکر می‌کند درست است. به طوری که اگر با این باورها مخالفت شود برخورد می کند و به هیچ وجه قبول نخواهد کرد.

الگو ادراکی هایی چون:

 • بهترین سرمایه گذاری خرید ملک است.
 • کارمند دولت شدن یک عمر راحتی و امنیت شغلی دارد.
 • دانشگاه بهترین فرصت زندگی ات است.
 • سرمایه گذاری در اروپا و آمریکا گنج است.
 • پول، پول می‌آورد.
 • خانه کلنگیت را به مجتمع چند واحدی تبدیل کن.
 • و …

حالا اگر فردی با دلایل محکم و علمی ثابت کند که تمام الگوها و باورهای بالا اشتباه است و امروزه جواب نمی‌دهد شما چه واکنش نشان خواهی داد.

2) باید نترسیم و باورهایی که دیگران به خورد ما داده اند و جز وجود ما شده است را مورد سوال و ارزیابی قرار دهیم. اگر جرات این کار را پیدا کردی اولین گام را برای مهارت پیش بینی آینده برداشته ای.

3) باورهای نو را در خودتان به وجود آورید: خیال پردازی و رویابافی به این باورها شکل می‌دهد نترسید در حوزه کاری خود و حتی زندگی شخصی خود رویاپردازی کنید.

و دنبال رویاهای ناب باشید و گاها فیلم های آینده بینی را ببینید. این کار ذهن شما را برای تغییرات آماده می‌کند.


4) تفکرات خطی خود را دورانی کنید: یانگ در زمینه تکامل شخصیتی معتقد است که رشد فردی مرحله به مرحله در یک مسیر مستقیم نیست بلکه این چرخه تکاملی گام به گام و حالت دورانی دارد.


اینکه ما فکر کنیم چون قبلا این اتفاق افتاده پس در آینده هم خواهد افتاد، یک مانع بزرگ در زندگی خواهد‌بود. بیشتر بازنده‌های 10 سال اخیر بازار بورس و ارز و مسکن همین گروه هستند که بعضی مواقع تمام دار و ندار خود را از دست دادند.


بنابراین برای ایجاد تغییر و دگرگونی در زندگی و کسب و کار باید به جای اینکه تفکر خطی و یکنواخت داشته باشیم به تفکر چرخه ای عادت کنیم.


باید تمرین کنیم تا یاد بگیریم چرخه‌ای و خلاق بیندیشیم و از خیالات خطی دوری کنیم. اگر عادت به تفکر چرخه‌ای و خلاقه بکنید شک نکنید که برنده همیشگی زندگی و کاری خواهید بود.


5) تابو شکن باش و سوال کن آن هم سوالات سخت سخت؟


بجای انتقاد از دولت، دوستان، کارگران و کارمندانت، از خودت انتقاد کن. خودت را به چالش بکش. نترس هر روز و هر هفته و همیشه خودت را ارزیابی کن…


سبک زندگی ات، رشد کسب و کارت و میزان رابطه با همسرت و… همه و همه را به چالش بکش حتی بخودت نمره بده اگر مردد شدی، جا نزن برنامه و نقشه اصلاح خودت را بنویس.


در مجموع باید از دام الگوهای ادراکی نجات پیدا کنی و جستجوگر راه امکانات گوناگون باشی، یادگیری و به کاربستن فناوری را در الویت کسب و کارت قرار دهی.


شناخت نیاز افراد و نیاز بازار از رکن اساسی هر کسب و کاری است بدون شناخت نیاز مردم، قادر نخواهی بود نوآوری و آینده بینی کنی اگر شناختت نسبت به مردم زیاد شد ایده های ناب و ثروت آفرینی به سراغت خواهد آمد.

کارعملی:

1) چند نمونه از الگوهای ادراکی خود را بنویسید و مشخص کنید که این الگوها باعث رشد و توسعه کسب و کارت هستند یا باعث عقب ماندگی؟

2) به کدام الگوهای جدید نیاز داری تا باعث تغییر اساسی در کسب و کارت شود؟ ( الگو را مشخص کنید )

3) اگر بخواهی در کسب و کارت دست به خانه تکانی بزنی ( تابو شکنی کنی ) چه اقدام انجام می دهی؟

ابراهیم اسدی مشتری همیشه وجود دارد، چه بازار سنتی باشه چه بازار آنلاین. مهم اینه که دیده شوی.
کمک می کنم تا با درست دیده شدن در بین بازار، حرف اول را در حوزه کسب و کارت بزنی.

عزیزانی که این مقاله را خواندند، مطالب زیر را دوست داشتند

No post found!


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.