اعتماد به نفس یا توهم خودشیفتگی؟

معمولا بیشتر افراد توانمند جسارت شروع کسب‌وکار خودشان را ندارند، وقتی دنبال دلیلش هستی میفهمی اعتماد به نفس کافی نداره، از طرفی عده کمی هم نه تنها اعتماد به نفس دارن بلکه بهترست بگیم اعتماد به سقفن.

از اونجایی که داشتن اعتماد به نفس واقعی در رشد کسب‌وکار و تعامل با بزرگان بازار، نقش اسای داره در این مطلب قصدم اینست که مرز  باریک اعتماد به نفس را با خودشیفتگی بررسی کنم.

تفاوت « اعتماد به نفس» با « خودشیفتگی»

اعتماد به نفس یعنی اینکه بدونی در یک سری موارد، شدیدا می‌لنگی و علتشم تقریبا میدونی و اون خصوصیات رو به عنوان بخش آسیب‌پذیر وجودت قبول کردی و در موردشون می‌تونی بدون خودسرزنشی فکر کنی.

اعتماد به نفس هرگز به این معنی نیست که ذوب در خودتون باشید و جز خودتون کسی رو آدم حساب نکنید، به زور جواب سلام کسی رو بدید و احساس کنید در شعاع ده هزار کیلومتری تون جذاب‌تر و خفن‌تر از شما نیست که نیست! نه، این اعتماد به نفس نیست، این صرفا یه خودشیفتگیه!

اعتماد به نفس اتفاقا معنیش اینه که بدونی در یک سری موارد، شدیدا می‌لنگی و علتشم تقریبا میدونی و اون خصوصیات رو به عنوان بخش آسیب‌پذیر وجودت قبول کردی و در موردشون می‌تونی بدون خودسرزنشی فکر کنی.

15 هزار تحقیق توسط دکتر روی بویمایستر Roy Baumeister 

دکتر روی بویمایستر Roy Baumeister استاد دانشگاه فلوریدا به بررسی و مرور نتایج پانزده هزار تحقیق راجع به اعتماد به نفس پرداخته و عصاره تحقیقش رو تو ژورنال بسیار معتبر Psychological Science in the Public Interest منتشر کرده. حتم دارم نتایج این تحقیق شما رو شگفت‌زده کنه.

اعتماد به نفس یا توهم خودشیفتگی؟

ایشون صراحتا تو گزارشش میگه: بر خلاف تصور عموم، احساس خوب و درجه یک بودن نسبت به خودمون هیچ ربطی به مقوله «موفقیت» نداره، چرا که موفقیت از آن کسانیه که صرفا با شکست متوقف نمیشن و بخاطر همین خصوصیت‌‌شونه که طی زندگی‌ صاحب موفقیت میشن و اون موفقیت‌ها بهشون احساس کارآمدی و کفایت میده!

نتیجه تحقیق علمی:

اولین نکته‌ای که تیم تحقیق متوجه شد این بود که برای موفقیت لازم نیست روز اول حالت با خودت خوب باشه، شما همینطور که به جلو پیش بری حالتم بهتر میشه.

در واقع اعتماد به نفس اصلا “باعث” موفقیت نمیشه چون آدم‌های موفق که روز اول اعتماد به نفس بالایی نداشتن، اونها کلی تلاش کردن و جون کندن تا به یه موفقیتی رسیدن، یعنی اون موفقیت باعث شده که احساسشون نسبت به خودشون بهتر بشه.

به عبارت دیگه، موفقیت تحصیلی و شغلیه که باعث افزایش اعتماد به نفس میشه، نه برعکس.

استیوجابز،-جف-بزوس-و-جان-دوئر-یک-چشم

استیوجابز، جف بزوس و جان دوئر یک چشم

This site is protected by wp-copyrightpro.com